Databáze

Črv 20 17:28

Na čem teď pracuju?

V současné době pracuju na třech frontách, ale tu třetí, .NET pominu, to do článku o ABL (dříve 4GL) nepatří. ABL je sice zastaralá platforma, ale ať si co chce kdo chce říká, aplikaci v ní napíšete během velmi krátké doby.

Bře 07 15:28

Instalace DB2 na systému Linux

Ze stránek IBM je nutné stáhnout potřebný instalační balík db2exc_950_LNX_x86.tar.gz a pokud máme zájem, i lokalizační balík db2_v95_linuxia32_nlpack.tar.gz. Názvy balíků se samozřejmě liší podle platformy, ale myslím že Intel 32 tu s námi ještě nějaký ten pátek bude. Dále je nutné mít v systému nainstalovány knihovny libstdc++5 a libaoi. Pokud tyto knihovny nejsou součástí instalace, lze je např. v Debianu velmi snadno doinstalovat.

Úno 29 21:10

InterBase/Firebird Tvorba, programování a správa databází

Po delším otálení jsem si otevřel podrobnou příručku InterBase/Firebird, Tvorba, programování a správa databází od Pavla Císaře, vydanou nakladatelstvím Computer Press v roce 2003. Je vidět, že knihu psal někdo, kdo měl skutečně zájem něco kvalitního napsat a povedlo se mu to na výbornou.


Čer 13 06:10

Instalace DB2 na systému Windows

Ze stránek IBM je po registraci možné stáhnout poslední verzi IBM DB2 Express-C pro různé platformy, tedy pro Windows, Windows 64bit, Linux, AIX apod. Jak jsem již v úvodu psal, pro windows je k dispozici kompletně české prostředí, jak alespon z přiložených obrázků vyplývá

Čer 09 15:35

IBM DB2 Express-C - pokusy a experimenty

9.6.2007 jsem si ze stránek IBM stáhnul jejich databázi DB2 Express-C ve verzi 9.0. Podle propagačních materiálů se jedná o výkonnou relační/XML databázový server, který je podobně jako Oracle XE odlehčenou verzí plnohodnotného databázového serveru, takže by při vhodném návhu aplikace neměl být velký problém s přechodem na silnější verzi. Pro DB2 lze vyvíjet aplikace postavené nad Javou, .NETem, PHP, Perl, C/C++ a Ruby on Rails. Pomocí pureXML lze efektivně používat XML apod.

Čer 09 15:31

Zkušenosti a experimenty s databází PostgreSQL

Rozhodl jsem se, že sepíšu některé své poznatky a zkušenosti s databázovým serverem PostgreSQL. Jedná se o velmi výkonnou a propracovanou databázovou platformu, které se např. často používaná databáze MySQL ještě nemůže rovnat, ačkoliv se snaží své konkurenty dohnat.

Čer 09 15:10

Oracle

Kolik databází znáš, tolik šancí dostat se do Bohnic máš. Není proto od věci vyzkoušet i Oracle.

Instalace Oracle XE na Debianu

V první řadě je třeba přidat do /etc/apt/sources.list zdroje pro instalaci.

Květen 12 00:00

Schémata - SCHEMA

Schémata jsou další skvělou věcí, kterou jsem v PostgreSQL objevil čirou náhodou. Umožní zpřehlednění struktury tabulek a pohledů a jejich rozdělení do logických skupin. Ve své podstatě bych je přirovnal ke jmenným prostorům, používaným např. v C++. Pokud máme od poskytovatele k dispozici jednu databázi a chceme si v tabulkách udržet přehled, která tabulka patří do jakého projektu, jsou schemata dobrým řešením.

Úno 12 00:45

Domény - DOMAIN

Časem přijdeme na to, že se nám v databázovém schématu některé datové typy a jejich kontroly a omezení velmi často opakují. Například je-li daný záznam aktivní se může objevit nejen u uživatele, ale i u výrobku položky v číselníku apod. Dalším ještě vhodnějším příkladem je e-mailová adresa, která musí být zkontrolována na správnost tvaru a tento datový typ a kontrolu bychom měli definovat pokaždé. Sáhneme proto raději k doménám, definujeme datový typ a omezení pouze jednou a více se o problém nestaráme.

Vytvoření domény

Úno 12 00:28

Pohledy - VIEW

Pohledy jsou velmi užitečná věc. Ve své podstatě bych je přirovnal k pojmenovaným dotazům.

CREATE VIEW nazev_pohledu AS dotaz

Následující říklad vytvoří velmi jednoduchý pohled, který bude přesně odpovídat obsahu tabulky wpnodes_data

CREATE VIEW wp.wpnodes AS SELECT * FROM wp.wpnodes_data

Tvorba tohoto pohledu se může zdát diskutabilní, ovšem ve spojení s pravidly a řízením přístupu k datům dává smysl.

Užitečnějsí pohled nám například zobrazí místo číselných údajů data pospojovaná dohromady. Dejme tomu, že se velmi často ptáme na WP uzly, které jsou již z nějakého důvodu zrušené. V tomto pohledu chceme dále znát majitele uzlu, ovšem nikoliv jako číslo (i když to se nám může taky hodit), ale jeho plným názvem, a datumy, kdy byl uzel vytvořen a kdy zrušen.