InterBase/Firebird Tvorba, programování a správa databází

Po delším otálení jsem si otevřel podrobnou příručku InterBase/Firebird, Tvorba, programování a správa databází od Pavla Císaře, vydanou nakladatelstvím Computer Press v roce 2003. Je vidět, že knihu psal někdo, kdo měl skutečně zájem něco kvalitního napsat a povedlo se mu to na výbornou.

Firebird je databáze pro mnohé neznámá, přesto velmi výkonná. Není to žádná kapesní databázička (i když embeded verze také existuje), ale na druhou stranu od ní nelze očekávat výkony enterprise databází (ačkoliv mnohé svým výkonem překvapí).

Knihu jsem si koupil pro plánovanou potřebu napojení se z webaplikace na databázi podnikového účetnictví, ale mezi tím jsem stihl z firmy odejít. Mým původním záměrem bylo na číselníkové tabulky účetnictví navěsit triggery, které by pomocí céčkové knihovny libpq synchronizovaly číselník v databázi Postgresql, nad kterou je postaven podnikový inf. systém Hobit. Potřeboval jsem se s Firebirdem trošku seznámit a tato kniha je přesně tím, co jsem hledal. Je psána jasnou a přehlednou formou, kterou technik nebo programátor uvítá. Začátečník s ní bude mít nejspíš problémy, protože autor apriori předpokládá znalost nějakého jiného databázového systému a jazyka SQL, alespoň tak na mě kniha působila. Abych knihu nepřechválil, není v ní jasná byť jen pomyslná dělící čára, která by řekla co je určeno pro administrátory a co pro programátory. Čtenář ji musí přečís celou, aby vyzobal důležité informace. Uvedené příklady jsou užitečné, bohužel u tak zajímavé části jako je programování na straně serveru na můj vkus málo ilustrativní, resp. bych se obešel bez ukázek Delphi a uvítal mnohem více příkladů v C/C++. I přesto hodnotím tuto kapitolu jako jednou z nejlepších, lépe napsané jsou snad jen kapitoly zabývající se laděním a optimalizací, kterým Pavel Císař evidentně rozumí.

Obsah

 1. Úvodní slovo
 2. Úvod do InterBase
 3. O klientech a serverech
 4. Instalace a základy provozování serveru
 5. Konfigurace sítě a připojení k serveru
 6. Konfigurace serveru
 7. Transakce
 8. InterBase a jazyk SQL
 9. Interaktivní SQL konzole
 10. Návrh databáze
 11. Databáze
 12. Datové typy
 13. Domény
 14. Generátory
 15. Znakové sady a konvence pro řazení znaků
 16. Tabulky
 17. Indexy
 18. Datové pohledy
 19. Ještě jednou o databázích
 20. Zálohování a obnova databází
 21. GFIX - nástroj pro údržbu a obnovu poškozených databází
 22. Zabezpečení dat proti nežádoucímu přístupu nebo manipulaci
 23. Statistiky
 24. Optimalizace dotazů a práce serveru
 25. Programování na straně serveru
 26. Některá tajemství vnitřního fungování InterBase
 27. Kompletní přehled příkazů jazyka SQL serveru Interbase a Firebird

Kdo potřebuje pracovat s Firebirderm/Interbase, musí tuto knihu mít, protože narozdíl od přehršle knih o MySQL apod. tato kniha se za svou cenu mnohonásobně vrátí.

Knihu jsem koupil za původní cenu 490,- Kč a rozhodně nelituji, zaujala čestné místo vedle skvělého Myslíme v jazyku C++ od Bruce Eckela.


Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
 • Allowed HTML tags: <img> <a> <em> <strong> <cite> <code> <var> <abbr> <acronym> <kbd> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <blockcode> <h1> <h2> <h3> <h4> <h5> <table> <tbody> <thead> <tfoot> <tr> <td> <th> <p>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
 • You can enable syntax highlighting of source code with the following tags: <code>, <blockcode>.
 • You may link to Gallery2 items on this site using a special syntax.

Více informací o možnostech formátování

CAPTCHA
Je mi to moc líto, ale kvůli spamovacím robotům jsem musel zavést toto nepopulární opatření
Image CAPTCHA
Copy the characters (respecting upper/lower case) from the image.