Instalace DB2 na systému Linux

Ze stránek IBM je nutné stáhnout potřebný instalační balík db2exc_950_LNX_x86.tar.gz a pokud máme zájem, i lokalizační balík db2_v95_linuxia32_nlpack.tar.gz. Názvy balíků se samozřejmě liší podle platformy, ale myslím že Intel 32 tu s námi ještě nějaký ten pátek bude. Dále je nutné mít v systému nainstalovány knihovny libstdc++5 a libaoi. Pokud tyto knihovny nejsou součástí instalace, lze je např. v Debianu velmi snadno doinstalovat.

  1. apt-get install libstdc++5
  2. apt-get install libaio1

Po nainstalování chybějících knihoven se standardním příkazem tar rozbalí archiv db2exc_950_LNX_x86.tar.gz. Vznikne adresář exp, ve kterém jsou instalační a odinstalační skripty. Jako uživatel root spustíme instalaci příkazem ./db2setup. Instalaci je možné provést i pod jiným uživatelem než-li je root, používání databáze má pak ale jistá úskalí, která jsou na webu IBM velmi podrobně vysvětlena.

Instalační skript nabídne možnost instalace DB2 do adresáře /opt/ibm/db2/V9.5 a co možná velmi mile překvapí, při správně nastavených locales komunikuje instalátor s uživatelem bezvadnou češtinou. Bohužel pěkný dojem z instalace kazí poměrně ošklivé instalační prostředí, které jakoby z oka vypadlo některému z prehistorických toolkitů (připomíná mi to Solarisovské instalátory), zatímco moderní javovské SWT nebylo použito.

Průběh instalace

Nyní se dostáváme k vlastní instalaci DB2 pomocí zmíněného ošklivého průvodce.

Bohužel jak bývá u produktů mimo rámec OpenSource obvyklé, je třeba odsouhlasi jejich licenci.

Progressbar zobrazuje průběh instalace.

Během instalace je uživatel vyzván, aby zadal cestu k rozbalenému obsahu lokalizačního balíku db2_v95_linuxia32_nlpack.tar.gz.

Ten je dobré rozbalit do nějakého jiného adresáře než-li je ./exp

Před definitivním ukonřením instalace je dobré si přečíst některá doporučení, připadně si prohlédnout instalační log.


Nyní se stačí přihlásit jako uživatel db2inst1 (předtím mu doporučuji nastavit jako shell /bin/bash místo předdefinovaného /bin/sh) a můžeme se pustit do našich prvních hrátek s IBM DB2.